Rozhovor s Philippem Tvaroh o angažmá v Německu

Popiš svou kariéru. Kde jsi začínal, kdo tě trénoval, na co rád vzpomínáš...
Fotbal jsem začal hrát v 6 letech , hned po přestěhování z Německa do Čech. Šel jsem na zkušební trénink na Spartu, kde v tu dobu hrál můj bratranec, díky kterému jsem měl trochu snazší se tam přijít ukázat.

Kde nyní hraješ, jak se rodil tvůj přestup ze Sparty, kdo ti pomáhal?
Po asi týdnu tréninků mi můj první trenér Pavel Čunát řekl, že je se mnou spokojený a mohu zůstat v týmu. Byl jsem moc rád. Trenéra Pavla Čunáta jsem měl ještě 3 roky a pak náš ročník převzal pan Vavříček, šéf sparťanských přípravek. S ním jsme vyhráli v kategorii U10 mezinárodní turnaj 32 týmů v Lipsku, což byl veliký úspěch. Pak jsem přešel do žáků, kde jsem se shodou okolností potkal zase s trenérem Pavlem Čunátem na dva roky. V U15 čili starších žácích, jsme s trenérem Kopáňkem slavili velké úspěchy, vyhráli jsme mistrovství republiky a Nike premiér cup, což byl krásný zážitek. V dorostu jsme dvakrát po sobě vyhráli mistrovský titul a vyhráli český Memoriál V. Marečka v kategorii U16 a U17 s panem Havlíčkem, který teď trénuje druholigovou Vlašim. Minulý rok jsme vyhráli mistrovský titul v kategorii U19 a postoupili jsme z prvního kola UEFA Youth League.  V létě jsem přestoupil do německého Ingolstadtu, přestup i jednání byla zdlouhavá, ale nakonec se to povedlo. S přestupem mi pomáhal i pan Lokvenc, který mi zařídil týdenní testy v lednu v Německu. Tam jsem se jim zalíbil a dále mě sledovali při zápasech za Spartu, kde jsem je přesvědčil a rozhodli se pro mne. U jednání se Spartou mi pomohl pan Jiří Zíma.

Jak bys porovnal soutěže dorostenecké ligy v ČR a Německu, tréninkové podmínky..
Myslím si, že Ingolstadt má podobné tréninkové centrum jako Sparta, rozdíl je jen v tom, že tréninkové centrum má hned u hlavního stadionu, takže je tam velká možnost se s hráči A-týmu pravidelně potkávat. Řekl bych, že soutěž je tvrdší a soubojovější. Jinak tréninky jsou ve směs hodně podobné, jen tady častěji hrajeme malé zápasy (hry) nebo i klasicky modelové utkání 11 na 11.

Jak si vedeš v Ingolstadtu, jak hraješ, do jaké chodíš školy, kde bydlíš...
V Německu jsem spokojený, v soutěžních zápasech jsem odehrál zatím všechny zápasy. Trenéři jsou se mnou spokojení. Trénuji s béčkem a “19”, ale zápasy zatím hraji jen za 19. Studuji na technické vysoké škole v Ingolstadtu obor podniková ekonomie a chodím si i na brigádu přivydělat. Je to docela náročné všechno stihnout, ale jsem rád, že mám stále co dělat, máme dobrou partu a myslím, že jsem sem zapadl. Bydlím na kraji Ingolstadtu, mám to 10 minut na fotbal a 10 minut do centra autem, takže paráda.

Jaké máš plány do budoucna?
Můj plán je, že bych chtěl zimní přípravu začít s béčkem a pomalu nakukovat do 4. německé ligy (kterou hraje B - tým) a postupně se dostávat i na tréninky s áčkem. Samozřejmě největší můj cíl je hrát v A-týmu Bundesligu.